Опубліковано

Декоративні трави в ландшафтному дизайні

Декоративні трави, їх ще називають орнаментальні трави, все частіше використовуються в ландшафтному дизайні завдяки дивовижному різноманітності форм і розмірів, забарвлення і фактур листя і суцвіть. Тут мова йде не тільки про декоративні сорти злаків, але і про такі трави, як осока, очерет, рогіз, а також папірус і бамбук. Злаки в ландшафтному дизайні зайняли практично всі можливі ніші: оформлення водойм, степових і лісових ландшафтів, клумб і міксбордерів, рокаріїв і альпінаріїв, а також солітерні посадки і як фонові рослини.

Особливий шарм полягає в тому, що при зміні сезонів декоративні злаки не тільки не втрачають своєї привабливості, а й набувають нових якостей. Так, килими і куртини різноманітних зелених відтінків покриваються суцвіттями мітелок, колосків або качанів, осіннє забарвлення листя не поступається квітковим клумам, а росу або іній на декоративних травах можна порівняти з розсипом коштовних каменів на вбранні «від кутюр». Недарма злаки в ландшафтному дизайні популярні і просто незамінні при створенні природних садів – натургарденів.

 Особливості вирощування садових злаків залежно від умов

Дуже важливо підібрати такі сорти орнаментальних трав, які відповідають природними умовами Вашого саду: вологості і фізичним властивостям ґрунту, освітленості ділянки. В цілому, садові злаки дуже невибагливі: вони рідко уражаються хворобами і шкідниками, здатні переносити деякі періоди посухи або підтоплення, не вимагають постійного внесення добрив. Основними агротехнічними прийомами є власне посадка (посів) і весняна обрізка торішнього листя у багаторічних трав.

   Для сонячних ділянок з бідним сухим ґрунтом підійдуть вівсюнець живородячий і вівсянниця блакитна – невисокі злаки у вигляді купини блакитного кольору. У тіні набувають зеленуватий відтінок. На сухих лужних ґрунтах прекрасно себе почуває ковила: найпоширенішими її видами є ковила периста, ковила найкрасивіша, ковила «волосиста» і ковила Лессінга.

   Серед тіньовитривалих декоративних трав в ландшафтному дизайні використовують Луговик дернистий (інша назва щучка) – рослина до 1,5 м заввишки, віддає перевагу кислим ґрунтам. Двобарвним смугастим листям привертає увагу спартіна гребінчаста, вона може досягати розміру 2 м.

   Для декорування прибережних зон будуть незамінні декоративні осоки, точніше ті види, які переносять сильно зволожені ґрунти: це осока пухирчаста, осока чорна, осока повисла і ін. Серед осок є сорти з незвичайним забарвленням листя, у всій пишності проявляється вона на добре освітлених ділянках: це осока висока сорту Золотиста (Aurea) – видову назву підтверджує розмір куща – до 90 см; осока Моррова (Моравська) варієгата має смугасте листя, значно скромніша в розмірах – до 20 см. До родини осокових відноситься і очерет справжній – коренева болотяна рослина, яку можна висаджувати на мілководді. А от та рослина, яку всі звикли називати очеретом, є рогозом з ботанічної точки зору, дуже органічно вписується в ландшафт невеликого озерця або природного ставка. Тим більше, що зараз в тренді «абсолютна природність» і екологічність створюваних садів.

Декоративні злаки в світовому мистецтві

Ландшафти в природному стилі знаходяться зараз на піку моди. Підтвердженням цьому стала експозиція на найзнаменитішій щорічній виставці квіткового і ландшафтного дизайну в Челсі в 2019 р. «Chelsea Flower Show 2019″. У номінації «Виставкові сади» бронзу отримав дизайнер Ендрю Дафф (Andrew Duff). У міський сад він включив лісовий простір, організував цілу екосистему заболоченої території, де злаки в їх природних формах «вплетені» в композиції рослин, стійких до несприятливих факторів середовища.

Робота Эндрю Дафф
Експозиція Ендрю Дафф на «Chelsea Flower Show 2019″

Орнаментальні трави також є обов’язковим елементом в садах всесвітньо відомого голландського ландшафтного дизайнера Піта Удольфа. Проводячи роботу з рослинами, він виділяє злакові в окрему архітектурну форму, розвинену по вертикалі, гостру, спрямовану вгору, немов свічки; або використовує їх в якості напівпрозорого структурно обрамленого фону як доповнення до активних за формою, кольором та  виразністю рослин. Делікатні, витончені, димчасті злаки не сперечаються, вони пом’якшують яскравість, вигідно доповнюють і об’єднують пейзаж.

Злаки в ландшафтних роботах Піта Удольфа

У своїх роботах і ми часто беремо приклад з маестро! Експериментуємо і комбінуємо, сміливо використовуємо злаки в ландшафтному дизайні вашого саду. І кожен з вас задоволений результатом!

Тож, якщо ви прихильник природності у вашому саду дзвоніть, наші спеціалісти з ландшафтного дизайну допоможуть вам організувати ваш простір!